Wynajem długoterminowy samochodów

Wynajem długoterminowy samochodów: co warto wiedzieć, jak negocjować cenę, kto odpowiada za stan techniczny, ubezpieczenie, szkody

Zanim państwo skorzystacie z naszej usługi wynajmu długoterminowego samochodu, zachęcamy do przeczytania ważnych informacji na ten temat. Powinne one ułatwić process podejmowania decyzji oraz pomóc lepiej zrozumieć, jak ogólnie wygląda ta usługa.

Wynajem długoterminowy samochodów: o czym zapytać wypożyczalnię zanim wybierać samochód na wynajem

Dostępność samochodu

Biorąc po uwagę to że nawet w większych wypożyczalniach samochodowych dość duży procent aut tak na prawdę nie jest dostępny na wynajem od ręki dlatego że już został wynajęty, lub ‘oddelegowany’ do warsztatu samochodowego.

A oprócz tego każdy samochód z floty ma swoje terminy przeglądów okresowych i też nie może być odebrany w tych dniach to jest właśnie pierwsze zadanie przed wynajmem auta do wyjaśnienia, czy wypożyczalnia samochodowa lub jej sieć zaprzyjaźnionych partnerów posiada samochód o wymaganych parametrach dostępny w odpowiednim dniu do odbioru i, co warto pamiętać, może być wykorzystywany w ciągu potrzebnego okresu czasu. Oczywiście w przypadku z wynajmem długoterminowym ostatnia część jest raczej czymś o czym można zapytać na wszelki wypadek, ponieważ wynajem auta długoterminowy sugeruje, że raczej można liczyć na długi czas w którym będziemy korzystali z samochodu.

Cena wynajmu długoterminowego samochodów

Przed wynajmem auta na długi termin trzeba pamiętać że ten rodzaj wynajmu samochodu różni się od innych. Jest on swojego rodzaju współpracą a nie tylko zakupem usługi. Dlatego kwestia ceny przyszłego wynajmu długoterminowego samochodu może mieć dość elastyczny charakter.

Najpierw wspomnę o tym że łączna cena wynajmu auta na długi termin jest złożona z kilku kosztów, które wypożyczalnia samochodów przedstawia w sposób otwarty lub ‘ukrywa’ w cenie finałowej. Lista takich kosztów wynajmu auta najczęściej zawiera:

  • kaucję, która może być zwrócona przy oddaniu wynajmowanego auta lub zaliczona na poczet pokrycia okresowego czynszu;
  • okresowy( np. miesięczny, dwutygodniowy lub tygodniowy) koszt czynszu wynajmu auta;
  • koszt napraw samochodu, spowodowanych nieodpowiednim użytkowaniem;
  • koszty administracyjne, które wypożyczalnia samochodów będzie chciała uiścić w przypadku wykonania dodatkowych czynności, związanych z niepomyślnym przebiegiem umowy wynajmu samochodu, na przykład, w razie potrzeby opłaty mandatów lub wyjaśnienia sprawcy naruszeń administracyjnych z udziałem wynajętego auta w okresie wypożyczenia;
  • koszt ubezpieczenia, który różni się skalą odpowiedzialności dla każdej strony umowy wynajmu, i w przypadkach większej ochrony interesów najemcy ten koszt będzie większy od zwykłego OC .

Jaki rodzaj ubezpieczenia posiada auto na wynajem

Skoro auto jest własnością wypożyczalni samochodów jako klient nie powinniście państwo martwić się o to, czy posiada samochód aktualne badanie techniczne lub ubezpieczenie. Ale taka wiedza zawsze może być korzystna, zwłaszcza, kiedy idzie o ubezpieczenie i jego zakres działania.

Oczywiście OC jest obowiązkiem i kropka. Ale korzystając z rzeczy, która nie należy do nas, musimy mieć pewność tego, że w przypadkach nietypowych jesteśmy ubezpieczeni od ryzyka nagłych strat finansowych. Dotyczy to kolizji, kradzieży, szkód wywołanych działaniem osób trzecich, itd.

A więc zapytanie o tym, co pokrywa ubezpieczenie dla zaproponowanego auta, jest konieczne. Dobrym pomysłem także jest upewnić się, czy NNW jest przewidziane, osobiste bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów warte uwagi.

Jeżeli auto o wybranych parametrach ma niewystarczająco dobre ubezpieczenie zawsze trzeba zapytać właściciela pojazdu, czy można rozszerzyć zakres polisy ubezpieczeniowej. Najczęściej nie jest to problemem, jedynie dodatkowym kosztem, który w sumie nie powinien zaszkodzić przy wynajmie auta na długi termin.